Uutisia
 
jäätikkö (nordic tipping week -uutiskuva).jpg
Kuva: Markku Heikkilä

Ilmaston lämpeneminen uhkaa sekoittaa Atlantin merivirtauksia – voi johtaa Pohjois-Euroopan merkittävään kylmenemiseen

20.10.2025 13:39

Ilmastotutkijat ja pohjoisten elinkeinojen harjoittajat kokoontuvat Rovaniemelle pohtimaan Atlantin merivirtojen äkillisten muutosten vaikutuksia.

Pohjois-Atlantin merivirtaukset kuljettavat mukanaan lämpöä, ja tämän ansiosta muun muassa Suomen napapiirillä voi harjoittaa maataloutta. Kansainvälisissä tutkijapiireissä virtauksia kutsutaan lyhenteellä AMOC – Atlantic Meridional Overturning Circulation.

Käynnissä oleva nopea maailmanlaajuinen ilmaston lämpeneminen johtaa AMOC-virtauksen heikkenemiseen, ja on mahdollista, että tietyn ilmastollisen keikahduspisteen ylittyessä AMOC heikkenee hyvin voimakkaasti tai jopa pysähtyy. Tämä voi tarkoittaa Pohjois-Euroopalle kylmää tulevaisuutta, muun maapallon jatkaessa lämpenemistään. Muutos vaikuttaisi pohjoisen elinkeinoihin ja elämäntapaan, ja muun muassa ruoan- ja energiantuotantoon.

Ilmastotutkijat koolla Helsingissä ja Rovaniemellä

Pohjoismainen ministerineuvosto rahoittaa Ilmatieteen laitoksen, Helsingin yliopiston ja Lapin yliopiston yhteishanketta, joka paneutuu äkillisten AMOC-muutosten suoriin ja epäsuoriin vaikutuksiin Pohjoismaissa. Hankkeen puitteissa järjestetään kutsuseminaari ja työpaja 23.–24.10. Arktikumissa Rovaniemellä.

Seminaarissa saadaan ajantasaista tietoa ilmastotutkijoilta ja kuullaan paikallisten elinkeinojen edustajien kokemuksia ja näkemyksiä nopeasta ilmastonmuutoksesta.

– Pohjoisen ihmiset ovat myös pakkasen, lumen ja jään asiantuntijoita, ja nämä paikalliset näkemykset ovat tärkeä osa tapahtumaa, kertoo Lapin yliopiston Arktisen keskuksen tutkija Sirpa Rasmus.

Rovaniemen tapahtuman tavoitteena on vastata paikallisten toimijoiden ja sidosryhmien tiedontarpeeseen ja saattaa ihmisiä yhteen keskustelemaan AMOC-muutosten paikallisista vaikutuksista, jakamaan pohjoista tietotaitoa sekä pohtimaan elinkeinojen ja elämäntapojen sopeutumiskykyä ja varautumista.

Tapahtuma on osa laajempaa Helsingissä ja Rovaniemellä järjestettävää Nordic Tipping Week -työskentelyviikkoa, jonka on rahoittanut Pohjoismaiden ministerineuvosto. Suomi toimii Pohjoismaiden ministerineuvoston puheenjohtajana vuonna 2025 ja tapahtumaviikko kytkeytyy sen toiseen pääteemaan, resilienssiin.

Lisätietoja:

Ilmastotutkijoiden syksyllä 2024 Pohjoismaiden ministerineuvostolle osoittama avoin kirje

Nordic Tipping Week -tapahtuman ohjelma

Nordic Tipping Week Rovaniemi 2025 Ohjelma

Yhteystiedot:

Sirpa Rasmus, yliopistotutkija
Arktinen keskus, Rovaniemi
sirpa.rasmus@ulapland.fi, 040 484 4358

Timo Vihma, tutkimusprofessori
Ilmatieteen laitos
timo.vihma@fmi.fi, 050 412 6365