Vierailuluento: Kiina YK:n turvallisuusneuvostossa
« Takaisin20.11.2015 12:00–14:01
Lapin yliopiston Arktisen keskuksen Pohjoisen ympäristö- ja vähemmistöoikeuden instituutti (PYVI) järjestää vierailuluennon. Luennoitsijana on tohtori Phil C.W. Chan, ja luennon otsikko on “A Keen Observer of the International Rule of Law? International Law in China’s Voting Behaviour and Argumentation in the United Nations Security Council”. Luento järjestetään Arktikumin Borealis-kokoushuoneessa perjantaina 20. marraskuuta kello 12. Tutkijat, jatko-opiskelijat, perustutkinto-opiskelijat ja kaikki muut aiheesta kiinnostuneet ovat lämpimästi tervetulleita osallistumaan.
Luennolla käydään läpi, kuinka oikeusjärjestelmä muodostaa normatiivisen viitekehyksen, jonka varassa YK:n turvallisuusneuvosto toimii, jonka jälkeen pohditaan sitä, kuinka turvallisuusneuvosto toimii paikkana sen jäsenvaltioiden käytöstä ohjaaville, linjaaville ja rajaaville deliberatiivisille diskursseille. Luento haastaa näkemyksen, jonka mukaan oikeudella on vain rajattu rooli kansainvälisen turvallisuuden kysymyksissä tutkimalla Kiinan äänestyskäyttäytymistä ja sen esittämiä argumentteja turvallisuusneuvostossa.
Tohtori Phil C.W. Chan on Pohjoisen ympäristö- ja vähemmistöoikeuden instituutin vieraileva erikoistutkija. Hän on väitellyt tohtoriksi Singaporen kansallisesta yliopistosta ja työskennellyt oikeustieteen, kansainvälisten suhteiden ja Aasian tutkimuksen parissa yliopistoissa Euroopassa, Aasiassa, Australasiassa, Pohjois-Amerikassa ja Lähi-idässä. Hän on kirjoittanut teoksen “China, State Sovereignty and International Legal Order” (2015) sekä yli kolmekymmentä vertaisarvioitua tieteellistä artikkelia.